YEREL

Adıyaman’da Mültecilere Yönelik Muhtarlar Çalıştayı Düzenlendi

Adıyaman Belediyesi ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) koordinesinde Adıyaman’daki mültecilerin sorunlarını konuşmak için mahalle muhtarlarına yönelik ‘Muhtarlar Çalıştayı’ düzenlendi.

Adıyaman’da Mültecilere Yönelik Muhtarlar Çalıştayı Düzenlendi

Adıyaman’da, Adıyaman Belediyesi ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) koordinesinde mültecilerin hak ve mükellefiyetleri hakkında ‘Muhtarlar Çalıştayı’ düzenlendi.

Özel bir otelde gerçekleştirilen çalıştaya Adıyaman Belediye Başkan Vekili Av. Demirhan Seçilmiş, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ankara Ofisi Saha Müdürü Akif Atlı, Adıyaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hakan Özöncel, kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

“MUHTARLAR BİR MEMLEKETİN ATARDAMARIDIR”

Mültecilerin yaşadığı sıkıntılar ile hak ve mükellefiyetlerinin ele alındığı çalıştayın açılış konuşmasını yapan Adıyaman Belediye Başkan Vekili Demirhan Seçilmiş, Adıyamanlıların mültecilere karşı gösterdiği misafirperverliğe dikkat çekti. Seçilmiş yaptığı konuşmada, “İnsanlık tarihiyle eş bir süreç takip eden mültecilik meselesi ne yazık ki bizim coğrafyamızda daha acılı bir hal almıştır. Bunun sebebi, büyük bir imparatorluktan parçalatılmak suretiyle küçük devletler oluşturan emperyalist ülkelerin planlarının tatbik edilmesi, sonrasında da bunların kendilerine birer uydu devlet haline getirilmesi planıdır. Bugün Suriye’den ülkemize iltica eden kardeşlerimiz bundan yüz sene evvel aynı coğrafya içerisinde, aynı sınırlar içinde bizimle aynı devletin tabiiyetinde olan kardeşlerimizdi. Bunlar gerek din, gerek milliyet, gerek gelenek ve görenek açısından bizimle aynı olan insanlardır. Bizim tarihte bir Ensar-Muhacir ilişkimiz vardı ama bugün bunu hatırlamak çok zor. Çünkü hala Türkiye’de de bazı mihrakların bizim ülkemize gelmek zorunda kalan Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine gönderilmesi için kampanya yürüttüklerini üzüntüyle görüyoruz. Bu hal herkesin başına gelebilir. Biz eğer onlara dost elimizi uzatmazsak, kardeş elimizi uzatmazsak, bugün kardeşlik dediğimiz hadise hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir. Bu mesele tabiki bireysel mesele olmaktan, ülkesel mesele olmaktan da daha büyük bir meseledir. Özellikle Birleşmiş Milletlerin bu konudaki örgütü olan Mülteciler Komiserliği dünyanın birçok yerinde bu tür çalışmalara ön ayak olmak suretiyle yardımlar yapmaktadır. Bu kardeşlerimizin daha iyi şartlar altında yaşaması için Adıyaman Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanımız Süleyman Kılınç beyinde bu konudaki hassas ve kararlı tutumu daha seçim öncesinde bu kardeşlerimize uzattığı elle ortaya çıkmıştır. Muhtarlarımızın da bu konudaki önemi oldukça fazladır. Muhtarlar bir memleketin atardamarıdır. Bizim vatandaşa ulaşabilmemiz, onların sorunlarını duyabilmemiz ve görebilmemiz için muhtarlarımız adeta aramızda bir köprüdür. Bizim bir mahallede kaç tane yoksul vatandaş olduğunu, kaç tane mülteci kardeşimizin sağlık sorununun olduğunu, kaçının eğitim problemi bulunduğunu muhtarlarımız tespit edip bize bildiriyor. Bu nedenle hem insani, hem idari bir görev yürüten muhtarlarımız iki kez takdire şayandır. Bundan dolayı tüm muhtarlarımızı kutluyor, bu toplantının yapılmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma kendi adıma ve kurumum adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“ADIYAMAN’DA MÜLTECİLERE MİSAFİRPERVERCE DAVRANILIYOR”

Daha sonra söz alan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ankara Ofisi Saha Müdürü Akif Atlı ise yaptığı konuşmada, mültecilerin temel hakları hakkında bilgiler verdi. Türkiye’de 4 milyon civarında mülteci olduğunu ve bu rakamın 79 ülkenin nüfusundan fazla olduğuna dikkat çeken Atlı, Adıyaman’da şimdiye kadar mültecilere karşı ağır bir şekilde misafirperverlik sağlandığını gördüklerini dile getirdi.

“DEVLET GELENEĞİ OLAN BİR ÜLKE OLARAK

GÖREVİMİZİ HAKKIYLA YERİNE GETİRİYORUZ”

Adıyaman Belediyesi bünyesinde hizmet veren Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) tarafından, Adıyaman’da bulunan mültecilere yönelik yapılan yardımlar hakkında bilgi veren Adıyaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hakan Özöncel ise yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bizim sınırlarımız yalnızca Misak-ı Milli’den ibaret değil. Çünkü biz devlet geleneği olan bir milletiz. Bizim büyük bir medeniyetin mirasçısı olduğumuz herkes tarafından biliniyor. Ortadoğu coğrafyasında bizim ayak izimiz, alın terimiz ve gönül bağımız var. Bu özelliklerimizden dolayı kendimizi diğer ülkelere göre biraz daha farklı görüyoruz. Sınırlar arasında pasaport zorunludur ama bizim gönül coğrafyamızda bu insanlarımıza pasaport sorma gibi bir durumumuz söz konusu bile olamaz. Bu anlamda Adıyaman Belediyesi olarak biz de ilimize sığınan mülteci vatandaşlarımıza yönelik yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Belediyemiz tarafından sosyal amaçla yürütülen ayni yardım çalışmalarımız Toplumsal Gelişim Merkezimiz tarafından sağlanmaktadır. Yardım çalışmalarına ilk olarak 2014 yılında başlayan merkezimiz, her yıl arttırarak devam etmektedir. Yapılan ayni yardımların yanında yine Toplumsal Gelişim Merkezimiz tarafından, ilimizde ikamet eden mülteci ve sığınmacı vatandaşlarımıza rehberlik hizmeti verilmektedir. Ayrıca, STK ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile koordineli olarak bu vatandaşlarımıza çeşitli yardımlarda da bulunulmaktadır. Sosyal belediyecilik adına din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin şehrimizde yaşayan vatandaşlarımıza gerek ayni, gerekse nakdi yardım çalışmalarımız artarak devam edecektir.”

Yapılan konuşmanın ardından çalıştaya katılan kurumlardan, İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilisi, Türk Kızılayı Adıyaman Şubesi yetkilisi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilisi, İl Nüfus Müdürlüğü yetkilisi, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisi, İŞKUR Müdürlüğü yetkilisi ve muhtarlar, kendi alanlarında mültecilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Çalıştay soru-cevap kısmı ile sona erdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
2019-2020 Lig Şampiyonu Hangi Takım Olur?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA