DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dr.Mehmet SERTKAYA
Dr.Mehmet SERTKAYA
Giriş Tarihi : 21-07-2021 12:50

Bayramınız Mübarek Olsun

Bayramınız Mübarek Olsun

 

Bütün dost ve arkadaşlarımın bayramını içtenlikle kutluyorum.

Bütün herkese kazasız belasız mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum.

Sevgi saygı ve selamı eksik etmeyelim hayatımızda.

Hayatımızdaki insanlara karşı saygılı olmayı, şefkatli ve sevecen olmayı, merhametli ve hoşgörülü olmayı hep aklımızda tutmalıyız.

Arkadaşlarımız ve akrabalarımız bilmese de duymasa da onlar hakkında iyimser olmayı ve dua etmeyi unutmayalım.

Evrene iyi mesajlar göndermek diye bir tabir var, aslında bunun anlamı şöyledir. Beynimiz manyetik dalgalar yaymaktadır her zaman etrafımıza, eğer iyi ve güzel düşünceler içindeysek beynimiz de iyi ve güzel dalgalar yayacaktır, ancak olumsuz, kıskanç, kötü niyetli ve haset duygular içindeysek beynimiz de etrafımıza yani evrene bu tür manyetik dalgalar yayacaktır. 

Belki de bunu herkes en az bir defa hayatında yaşamıştır, şöyleki olumsuz ve karamsar konuların konuşulduğu bir ortama aniden girdiğinizde ve herkes sus pus kesildiğinde ortamda negatif bir elektrik olduğunu hissetmişsinizdir. Ve anlam veremediğiniz buz gibi bir ortam vardır etrafta. Çünkü ortam negatif beyin dalgalarıyla dolmuştur.

Ya da size arkası dönük bir arkadaşınız veya yabancı bir insan hakkında olumlu veya olumsuz düşünmeye başladığınızda o insanın aniden arkasını dönüp size baktığını tecrübe etmişsinizdir belki.

Herkes kendi aile ortamını, iş ortamını veya apartman veya site ortamını tabiri caizse cennete veya cehenneme çevirmeye muktedirdir, yani davranışlarıyla, sözleriyle, mimikleriyle, tarzıyla veya düşünceleriyle bunu yapmaya gücü yeter.

Hani derler ya kendi cennetini de cehennemini de sen oluşturursun diye, aynen doğru derler işte. Hayata yani etrafınıza verdiğimizi geri alırız, tıpkı bir bumerang gibi, ne ekersen onu biçersin gibi, keskin sirke küpüne zarar verir gibi.

Aslında rolümüzü iyi oynamak hepimizin asli görevidir sevgili dostlarım, peki nedir rolümüz. Bir aile ortamı düşünelim, evin babası iyi bir baba rölünü, iyi bir eş rolünü, sorumlu bir aile büyüğü rolünü, saygılı bir komşu rolünü, hem davranışlarıyla, hem sözleri ve mimikleriyle, hem de ilgisi ve sorumluluk bilinciyle oynamak zorundadır. Ne kadar yorgun, sinirli ve bezmiş olarak eve gelirse gelsin, herşeyi kapının dışında bırakıp evdeki rolüne geçiş yapmak zorundadır, çünkü ailedeki hiç kimseyi dışardan getirdiğimiz bütün olumsuzluklara maruz bırakmaya hakkımız yoktur. Aynı şekilde işimizin başına giderken de, ne iş yapıyorsak o işin gerektirdiği rolü oynamak zorundayız, dertlerimiz sıkıntılarımız ve kişiliğimiz ne olursa olsun, bütün bunlardan sıyrılıp tamamen rolümüzü oynamalıyız, çünkü hiç kimseye eziyet çektirmeye, kimseyi azarlamaya, kimse üzerinde egomuzu tatmin etmeye hakkımız yoktur, yani hizmet sunduğumuz insanlara karşı ve iş arkadaşlarımıza karşı saygı sevgi ve özveri göstermek zorundayız. Eğer bir anne isek, çocuklarımıza karşı sevgili, hoşgörülü, yardımcı, yol gösteren ve rehberlik eden, onların hatalarını şefkatle ve anlayışla karşılayan müşfik bir anne rolünü oynamak zorundayız, hiç bir annenin sevgisini çocuklarından esirgemeye hakkı yoktur, eğer bir anne sevgisini çocuklarından esirgerse, yani onlara sevgisini davranışlarıyla sözleriyle ve mimikleriyle, sarılıp öpmesiyle göstermezse onlara zulmetmiş olur, çocuklar da gaddar ve kindar olarak hayata atılır ve sevgi açlığı olur her zaman, çünkü anne sevgisinin yerini dünyadaki hiç bir sevgi dolduramaz.

Aynı şekilde anne bir eştir eşine. Eşine karşı da eş olabilme rolünü yaşamak zorundadır, ona karşı da sevgi saygı hoşgörü ve desteğini göstermek, ona tam bir eş olmak zorundadır, ister çalışıyor olsun, ister ev hanımı olsun, evdeki rolünü de işteki rolünü de güzel oynamak zorundadır. Aksi takdirde mutlu bir aile ortamı ve iş ortamı sağlanamaz. Bu durumda ailedeki herkesin ayrı ayrı rolleri mevcuttur, bir abla veya abi de rollerini güzel oynamak zorundadır. 

Neden herkes rolünü iyi oynamak zorundadır, çünkü mutlu ve huzurlu bir ortam istenmektedir. 

Ama eğer ‘ben böyle gördüm böyle devam ederim, ya da benim kişiliğim böyle, ben sinirliyim, asabiyim, yok benim prensiplerim böyle de şöyle de’ diyorsak mutlu bir ortam hayallerde kalır.

Çabasız bir şey mümkün değildir, Allah vergisi diye bir şey de vardır, ama yanlış anlaşılmasın, ne Allah’ı suçlayalım ne de başkasını. Ne ekersek onu biçeriz. Rad suresi 11. ayette Yüce Allah buyuruyor ve diyor ki: ‘’Bir toplum kendini değiştirmedikçe Allah da onların durumunu değiştirmez’’. Yani biz kendimizi değiştirmek istemez ve çaba sarfetmezsek kimse gelip bizi düzeltemez. Ve aynı mealdeki bir ayette de şöyle denmektedir: “Bir kişi için çalıştığının karşılığından başka bir şey yoktur”. Yani neye çalışırsan onu elde edersin. Kendi yolunu, kendi kaderini sen seçersin, Allah senin onu yapabilmene olanak ve imkan sağlar, yani fizik ve tabiat kurallarını Allah kesin olarak belirlemiştir, yeryüzünün gökyüzünün ve tabiatın yaratılışında bir kusur arasan bulamazsın, güneş ay ve yıldızlar sorunsuzca görevini yapmaktadır. Tarlanı sürersen ve ekersen güzel verim elde edersin, mevsimler ve aylar olması gerektiği gibidir, bazen kuraklık olabilir bazen çok yağış olabilir ancak bunlar kusur değildir. Toprağa tohum at yeşermezse toprak utansın. Dağlar taşlar vadiler akarsular dengede durmaktadır, her şey saat gibi tıkır tıkır işlemektedir. 

Biz de kendi dengemizi korumak zorundayız, etrafımızla yani diğer insanlarla ve tabiatla güzel ve olumlu ilişkiler, güzel davranışlar sergilemek zorundayız. Bütün rollerimizi sergilerken Allah’a olan kulluk rolümüzü unutup gitmemeliyiz, Allah’ın gerçek bir kulu ve dostu olmalıyız. Düşünsenize bütün her şeyin yaratıcısı ve sahibi bizzat sizin dostunuz olmuş, ne kadar şanslısınız değil mi?

Sürçü lisan ettiysek affola.

Bütün okurlarımın ve dostlarımın Kurban Bayramını tekrar tekrar ve içtenlikle, en güzel düşünce ve pozitif beyin dalgalarıyla kutluyorum.

Sevgiler saygılar ve selamlar sunuyorum.

DrMehmet Sertkaya

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor921
 • 2Hatayspor919
 • 3Fenerbahçe919
 • 4Beşiktaş917
 • 5Fatih Karagümrük917
 • 6Galatasaray917
 • 7Alanyaspor917
 • 8Altay1015
 • 9Konyaspor914
 • 10Adana Demirspor912
 • 11Yeni Malatyaspor1012
 • 12Kayserispor911
 • 13Gaziantep FK911
 • 14Sivasspor910
 • 15Başakşehir FK99
 • 16Antalyaspor99
 • 17Göztepe98
 • 18Giresunspor98
 • 19Kasımpaşa96
 • 20Çaykur Rizespor91
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
2019-2020 Lig Şampiyonu Hangi Takım Olur?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
türk ifşa alemi türk ifşa http://www.seoesc.com/